1400C-1500C SiC Heating Element Silicon Carbide Heating Elements
ZHENGZHOU SONGYU HIGH TEMPERATURE TECHNOLOGY CO.,LTD
Contact Now
    Buy cheap 1400C-1500C SiC Heating Element Silicon Carbide Heating Elements from wholesalers
    Ask Lasest Price
    Price : Negotiable
    Payment Terms : T/T, Western Union
    Supply Ability : Zhengzhou Songyu High Temperature Technology Co., Ltd
    Delivery Time : 15 work days
    Brand Name : SONGYU
    • Product Details
    • Company Profile
    W Type SiC Heating Elements
    Heating ZoneSingle or Multi
    Surface Load8-12 W/cm²
    Max Temperature1600°C
    Length300mm, 400mm, 500mm, 600mm, 700mm, 800mm, 900mm, 1000mm
    Flexural Strength400-600 MPa
    Density2.7g/cm³
    Thermal Conductivity100-120 W/m·K
    Diameter8mm, 12mm, 14mm, 16mm, 18mm, 20mm